Blog
3 okt 2024
2 minuten lezen

Toekomstschap – Deel 1 – Skill issue/Skill set

Blog / Arida Bandringa / 03-10-2024

‘Skill issue’, krijg ik regelmatig gekscherend naar mijn hoofd geslingerd door de puberkinderen hier in huis als ik iets niet zo handig aanpak. Skill issue is een sarcastische opmerking die gemaakt wordt als het iemand niet zo lekker afgaat in een videogame.

Een veel voorkomend skill issue in de echte wereld is kijken en nadenken over de toekomst. We leven heel erg in vandaag en morgen: wat eten we vandaag, wat is het weer morgen en hoe ziet volgende week eruit? Maar hoe zien ons leven en de maatschappij er over 5, 10 of 50 jaar uit? Het is goed om stil te staan bij mogelijke toekomstscenario’s. Want wat voor leven en maatschappij wil je eigenlijk?

Filmstills Hyper-Reality Keiichi Matsuda (2016)

Hoe kunnen we van skill issue naar skill set gaan? Kunstenaars en designers laten ons met speculatieve ontwerpen en scenario’s een mogelijk wenselijke of onwenselijke toekomst zien. Zoals de inmiddels alweer 8 jaar oude film Hyper-Reality van Keiichi Matsuda, waarin hij ons een toekomst laat zien waarin de virtuele wereld en de werkelijke wereld volledig in elkaar zijn opgegaan en waarin het dagelijks leven een game is. Dit soort speculatieve kunstprojecten zijn perfecte gespreksstarters om met jongeren na te denken over de impact van toekomstige technologie voordat de technologie werkelijkheid wordt. Als je nadenkt over mogelijke toekomstscenario’s kan dat helpen om vandaag andere keuzes te maken. Niet meer brandjes blussen achteraf, maar vooraf actief kritisch denken en handelen. Zo wordt burgerschap toekomstschap.

In mijn komende blogs verken ik de skills van het toekomstdenken voor het onderwijs. We kijken naar actuele kunst op het snijvlak van wetenschap en technologie en hoe deze kunst te koppelen is aan burgerschapsthema’s. Hoe kunnen leerlingen en studenten nadenken over toekomstscenario’s en hoe kan deze skill set hen helpen invloed te hebben in hun leven en de vormgeving van de toekomstige maatschappij?

Filmstills Hyper-Reality Keiichi Matsuda (2016)

Arida Bandringa begeeft zich als onderwijsinnovator en educatief ontwerper op het snijvlak van kunst, wetenschap, technologie en kritisch burgerschap. Ze heeft 20 jaar ervaring als docent beeldende vorming en CKV.